Baglasan Durmaz!

Doğadan zevk alan, hayatın tadını çıkaran dostlar topluluğu…

Archive for October, 2015

Kapıdağ, 17/10/2015

Erdek, Kapıdağ – Kirazlı Manastır  Yürüyüşü – 17/10/2015

Eskişehir’de başlayan yalculuğumuz, Bandırma’dan Erdek yönünde 13 km mesafedeki Düzler mahallesinin girişinde bulunan Aldırmaz Kamping’e varmamızla tamamlandı. Burada bizler için hazırlanan kahvaltıdan sonra Kapıdağ orman yürüyüşümüzü yapmak için araçlarımızla yola çıktık. Ormana vardığımızda yol boyunca kestane toplayan insanların çokluğu dikkatimizi çekti. Kapıdağ göletine vardığımızda burada kısa bir mola verdik. Manzara havanın puslu olmasına ragmen muhteşemdi. Mola sonrasında araçlarımıza tekrar binsek de kimse çevredeki güzelliklere ve kestanelere kayıtsız kalamadı ve araçlarımızı yol kenarına park ederek orman içindeki yürüyüşümüze başladık. Sık bitki örtüsü, dönemeçli ve rampalı orman yolu boyunca ilerlerken fırsat buldukça önümüze çıkan kestane ağaçlarını da ziyaret ettik. Yolumuz bizi Kirazlı Manastır olarak bilinen ormanın ortasındaki Rum’lardan kalan eski manastıra ulaştırdı. Bitki ve ağaçların kuşatması altında kalan manastırın çatısı olmadığı için yağışlardan etkilenmiş. Manastırın sadece bazı duvarları ve zeminin bir bölümü ayakta kalabilmiş. Manastırın doğa ile mücadelesini en güzel anlatan fotoğraf bir kemerin üzerinde yetişen ağacın dişleri de andıran görüntüsü, doğa ana binayı sindiriyor gibi. Yürüyüş sonunda yol kenarında bulunan Yukarı Yapıcı köyüne de uğradık. Köy kapıdağın ortasında bulunan eski bir Rum köyü. Şu an Kavala’dan mübadeleyle gelen göçmenlerin yaşadığı bu köyün meydanında büyük bir çınar ağacı (dört kişinin kucaklayabileceği genişlikte) bulunmakta. Köyde verdiğimiz çay molası sonrasında araçlarımıza binip kampımıza döndük. Kısa bir mola sonrasında akşam yemeğimizi hazırlamaya koyulduk. Akşam yemeğinde Armağan ağbinin hazırladığı az tuzlu Marmara denizinin bu bölgede daha sık rastlanan balık çeşitlerinden olan pullu sardalya ve çinekopların, asma yaprakları arasında, ızgarası nefisti. Yemeklerin lezzetine lezzet katan yörenin doğal sızma zeytin yağı ile hazırlanan yaprak sarması, börekler, salata ve diğer mezeler eşliğinde yemeğimizi yedik. Sonrasında dağdan kendi topladığımız kestanelerin bir kısmını ızgarada pişirdik.

Bölgenin büyük bölümünün  zeytin ağaçları ile kaplı olması nedeniyle yörenin “çizme”, “kırma”, “sele” gibi birçok zeytin çeşidinin nasıl yapıldığını da ertesi gün kahvaltıda öğrendik. Kahvaltı sonrasında kampımıza çok yakın olan Kyzikos kalıntılarını ve görmek için yola koyulduk. Buralara kadar gelmişken Erdek’e uğramak bir çoğumuz için bir nostaljiydi. Erdek’te, sahil boyunda bulunan çay bahçeleri ve cafelerin tadilat nedeniyle kapalı olması keyfimizi kaçırsa da sahil boyunda yaptığımız kısa yürüyüş ve küçük alış veriş kaçamakları ekibi keyiflendirdi. Kapıdağ Yarımadasının kamp yapmak için de çok uygun olduğunu görüp benzersiz güzelliklerini keşfetmek için izleyen yıllarda tekrar gelmek üzere sözleştik. Kısacası yaklaşan kış öncesinde güzel bir haftasonu tatili gerçekleştirdik.

Katılımcılar:

Meral & Armağan Başlı
Betül & Levend Kılıç
Münevver & Cengiz Çetin
Filiz & Servet Hasgül
Zeynep Hasgül

Tandır, 11/10/2015

Tandır – Yeni Orman Yolu Yürüyüşü – 11/10/2015

Tandır köyü yakınlarında yeni keşfettiğimiz orman yolu yürüyüşümüze bizleri motive etmek için eşlerimiz de katıldı.

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Faruk Ildız
Levend Kılıç
Münevver & Cengiz Çetin
Filiz & Servet Hasgül

Tandır, 04/10/2015

Tandır – Gözetleme Kulesi Yürüyüşü – 04/10/2015

Bugün Tandır köyü yakınlarında bulunan Orman Gözetleme Kulesine çıkarak sezonun ilk yürüyüşünü gerçekleştirdik. Zirvede ormancı Hasan Hüseyin kardeşimizin çay ikramı eşliğinde manzarayı seyredip karşı yamaçta gezinen bir geyiği izledik. Civarda motorlarıyla dolaşan Barış ve Sarp’ın gelişiyle ekibin ilgisi yeni motorlara yöneldi.

Katılımcılar:

Levend Kılıç
Cengiz Çetin
Servet Hasgül
Barış Sütken
Sarp Sütken