Baglasan Durmaz!

Doğadan zevk alan, hayatın tadını çıkaran dostlar topluluğu…

Tandır Kamp – 03-04/11/2018

Tandır Kamp – 03-04/11/2018

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Cengiz Çetin
Barış Sütken
Göksal Günaydın
Bülent Önal
Enzo (Köpek)

Hobilerimiz, 2015

Avlakkaya – Şelale Yürüyüşü – 17/01/2016

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Levend Kılıç
Fikret Uçar

Avlakkaya, 17/01/2016

Avlakkaya – Şelale Yürüyüşü – 17/01/2016

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Faruk Ildız
Levend Kılıç
Fikret Uçar

Meşelik, 10/01/2016

Meşelik – Orman Yürüyüşü – 10/01/2016

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Levend Kılıç
Cengiz Çetin
Servet Hasgül

Yılbaşı Kutlaması, 2016

Yeni Yıl Kutlaması – Hoş Geldin 2016

Tandır, 13/12/2015

Tandır – Sündüken Dağı Yürüyüşü – 13/12/2015

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Faruk Ildız
Levend Kılıç
Fikret Uçar
Cengiz Çetin
Servet Hasgül

Sündüken Dağı, 22/11/2015

Tandır – Sündüken Dağı – 22/11/2015

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Faruk Ildız
Levend Kılıç
Barış Sütken
Göksal Günaydın

Türkmendağı, 15/11/2015

Türkmendağı – Menfez yolu – 15/11/2015

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Faruk Ildız
Levend Kılıç
Fikret Uçar
Barış Sütken
Servet Hasgül

Kapıdağ, 17/10/2015

Erdek, Kapıdağ – Kirazlı Manastır  Yürüyüşü – 17/10/2015

Eskişehir’de başlayan yalculuğumuz, Bandırma’dan Erdek yönünde 13 km mesafedeki Düzler mahallesinin girişinde bulunan Aldırmaz Kamping’e varmamızla tamamlandı. Burada bizler için hazırlanan kahvaltıdan sonra Kapıdağ orman yürüyüşümüzü yapmak için araçlarımızla yola çıktık. Ormana vardığımızda yol boyunca kestane toplayan insanların çokluğu dikkatimizi çekti. Kapıdağ göletine vardığımızda burada kısa bir mola verdik. Manzara havanın puslu olmasına ragmen muhteşemdi. Mola sonrasında araçlarımıza tekrar binsek de kimse çevredeki güzelliklere ve kestanelere kayıtsız kalamadı ve araçlarımızı yol kenarına park ederek orman içindeki yürüyüşümüze başladık. Sık bitki örtüsü, dönemeçli ve rampalı orman yolu boyunca ilerlerken fırsat buldukça önümüze çıkan kestane ağaçlarını da ziyaret ettik. Yolumuz bizi Kirazlı Manastır olarak bilinen ormanın ortasındaki Rum’lardan kalan eski manastıra ulaştırdı. Bitki ve ağaçların kuşatması altında kalan manastırın çatısı olmadığı için yağışlardan etkilenmiş. Manastırın sadece bazı duvarları ve zeminin bir bölümü ayakta kalabilmiş. Manastırın doğa ile mücadelesini en güzel anlatan fotoğraf bir kemerin üzerinde yetişen ağacın dişleri de andıran görüntüsü, doğa ana binayı sindiriyor gibi. Yürüyüş sonunda yol kenarında bulunan Yukarı Yapıcı köyüne de uğradık. Köy kapıdağın ortasında bulunan eski bir Rum köyü. Şu an Kavala’dan mübadeleyle gelen göçmenlerin yaşadığı bu köyün meydanında büyük bir çınar ağacı (dört kişinin kucaklayabileceği genişlikte) bulunmakta. Köyde verdiğimiz çay molası sonrasında araçlarımıza binip kampımıza döndük. Kısa bir mola sonrasında akşam yemeğimizi hazırlamaya koyulduk. Akşam yemeğinde Armağan ağbinin hazırladığı az tuzlu Marmara denizinin bu bölgede daha sık rastlanan balık çeşitlerinden olan pullu sardalya ve çinekopların, asma yaprakları arasında, ızgarası nefisti. Yemeklerin lezzetine lezzet katan yörenin doğal sızma zeytin yağı ile hazırlanan yaprak sarması, börekler, salata ve diğer mezeler eşliğinde yemeğimizi yedik. Sonrasında dağdan kendi topladığımız kestanelerin bir kısmını ızgarada pişirdik.

Bölgenin büyük bölümünün  zeytin ağaçları ile kaplı olması nedeniyle yörenin “çizme”, “kırma”, “sele” gibi birçok zeytin çeşidinin nasıl yapıldığını da ertesi gün kahvaltıda öğrendik. Kahvaltı sonrasında kampımıza çok yakın olan Kyzikos kalıntılarını ve görmek için yola koyulduk. Buralara kadar gelmişken Erdek’e uğramak bir çoğumuz için bir nostaljiydi. Erdek’te, sahil boyunda bulunan çay bahçeleri ve cafelerin tadilat nedeniyle kapalı olması keyfimizi kaçırsa da sahil boyunda yaptığımız kısa yürüyüş ve küçük alış veriş kaçamakları ekibi keyiflendirdi. Kapıdağ Yarımadasının kamp yapmak için de çok uygun olduğunu görüp benzersiz güzelliklerini keşfetmek için izleyen yıllarda tekrar gelmek üzere sözleştik. Kısacası yaklaşan kış öncesinde güzel bir haftasonu tatili gerçekleştirdik.

Katılımcılar:

Meral & Armağan Başlı
Betül & Levend Kılıç
Münevver & Cengiz Çetin
Filiz & Servet Hasgül
Zeynep Hasgül

Tandır, 11/10/2015

Tandır – Yeni Orman Yolu Yürüyüşü – 11/10/2015

Tandır köyü yakınlarında yeni keşfettiğimiz orman yolu yürüyüşümüze bizleri motive etmek için eşlerimiz de katıldı.

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Faruk Ildız
Levend Kılıç
Münevver & Cengiz Çetin
Filiz & Servet Hasgül

Tandır, 04/10/2015

Tandır – Gözetleme Kulesi Yürüyüşü – 04/10/2015

Bugün Tandır köyü yakınlarında bulunan Orman Gözetleme Kulesine çıkarak sezonun ilk yürüyüşünü gerçekleştirdik. Zirvede ormancı Hasan Hüseyin kardeşimizin çay ikramı eşliğinde manzarayı seyredip karşı yamaçta gezinen bir geyiği izledik. Civarda motorlarıyla dolaşan Barış ve Sarp’ın gelişiyle ekibin ilgisi yeni motorlara yöneldi.

Katılımcılar:

Levend Kılıç
Cengiz Çetin
Servet Hasgül
Barış Sütken
Sarp Sütken

Dağküplü, 01/02/2015

Dağküplü – Karanlık Vadi Yürüyüşü- 01/02/2015

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Levend Kılıç
Muzaffer Çetingüç
Servet Hasgül
Taner Güneş

Afsun Şahin

Musaözü, 11/01/2015

Musaözü Baraj Göleti – 11/01/2015

Yoğun kar yağışıyla başlayan 2015’in ilk etkinliğini Musaözü’nde gerçekleştirdik.

Katılımcılar:

Armağan Başlı
Faruk Ildız
Levend Kılıç
Servet Hasgül

2014-15 Yeni Yıl Yemeği

Tandır-21/12/ 2014

Tandır- 21/12/2014

Armağan Başlı
Levent Kılıç
Bağlasan Durmaz ekibinden 2 eleman Levent Kılıç-Armağan Başlı Sündiken Ormanlarında Kozlu Mevkiinde Ormanda yürüdü.
Isı +2 derece ,uzaktan avcıların silah sesleri geliyor,içinde ince bir dere akan vadide dere boyunca yürüyoruz,meşe ve kara çamla kaplı orman,arada kuş sesleri.
1 saat kadar yürüdükten sonra aniden karşımıza bir domuz sürüsü çıktı,25-30 civarındaydılar,bizi farketmeden 20 metre önümüzden hızla geçip gittiler.Biz bir çam ağacı arkasına saklandık,dereyi geçip karşıdaki tepeye ulaşmaları 1 dakika bile sürmedi.
1 saat kadar daha yürüdükten sonra,arabamıza döndük ,bu yörede dağ evi alan Sevgili Özlem ve Fikret Uçar’ın evlerinde konuk olduk,çaylarımızı içip günü bitirdik.

Kalabak-Şelale 31/11/14

BAĞLASAN DURMAZ Ekibi ve Bilecik’ten iki doğa dostu arkadaşları , Türkmen dağı eteklerinde sıkı bir yürüyüş yaptı.
Yürüyüş Yukarı Kalabak köyünden başladı .Rakım 1050 metre,ısı 6-7 derece ,yağmur hiç ara vermeden devam etti.
Parkur çam ve meşe ağaçları arasında,molasız 10 km. yüründü ve Eskişehir’in çok güzel bir mesire yeri olan Şelalede mola verildi,tavşan kanı demleme çaylar içildi ,gözlemeler yenildi.
Dönüşte daha kestirme orman içi bir yoldan,Kalabak köyüne ulaşıldı,toplam 15,2 km ,yüründü,4,5 saat sürdü,ıslak ama mutlu olarak geri döndük.

Kalabak-Şelale 31/11/2014
Armağan Başlı
Fikret Uçar
Levent Kılıç
Cengiz Çetin
Cem Girgin
Servet Hasgül
Onur Yazar
Hakkı Aynur
Önder Ercan

Bozdağ Köyü 14/09/2014

Bozdağ Köyü 14/09/2014
Armağan Başlı
Fikret Uçar
Levent Kılıç
Cengiz Çetin
Cem Girgin
Servet Hasgül

Tandır 30/08/2014

Tandır 30/08/2014
Armağan Başlı
Faruk Ildız
Fikret Uçar
Levent Kılıç
Barış Sütken
Sarp Sütken
Servet Hasgül
Filiz Hasgül
Zeynep Hasgül
Tevfik Başlı
Hakan Polatoğlu
Yunus Polatoğlu

30 Ağustos 2014 Cumartesi ; Bağlasan Durmaz ekibi Eskişehir’in kuzeyinde Sündiken dağlarında idi. Dağın Sakarya nehrine bakan yamacında, orman içindeki açıklık bir bölgeye kamp kurdular. Yayla olmasına rağmen hava çok sıcaktı, Faruk ve Armağan serinlemek için kendilerini Şeyh Ali Çeşmesinin yalağındaki soğuk suya bırakıverdiler.

Akşam kamp ateşi yakıldı, yemekler yapılırken kampımıza gelen misafirler oldu, önce Hakan Polatoğlu ve oğlu Yunus, sonra ekibimizden Servet Hasgül eşi Filiz ve kızı Zeynep, son olarakta ekibimizden Levent Kılıç Ayvalık’dan gelerek kampımıza katıldı.
Ateş üstünde salamura yaprak arası sardalya ile yemeğe başlandı. Arkadan Barış’ın meşhur tavasında mısır ununa bulanmış hamsi kızgın yağda nar gibi oldu, bunu takiben karideslerde aynı şekilde kızartıldı. Servetin eşi Filiz Hanımın getirdiği biber dolması, kısır ve kızları Zeynep’in kendi elleri ile yaptığı kirpi kurabiye ile yemek faslı bitirildi. Çaylar içildikten sonra Servet ve ailesi yolcu edildi. Gece saat 02:30’a kadar ateş etrafında sohbet edildi ve herkes çadırlarına çekildi.
Sabah saat 07:00 gibi erken kalkan beş ekip üyesi orman içinde bir saat kadar yürüdü, bu esnada yukarıda gruplar halinde kara akbabalar dolanıyorlar, Sakarya vadisinin uçurumları arasında kanat çırpmadan süzülüyorlardı. Aşağı yamaçta üç ceylan (veya karaca) koşarak gözden kayboldu.
Kamp yerine dönüldüğünde ekibin diğer elemanları kalkmış ve ateşi yakmışlardı.
Kahvaltımızın kahramanı yine Barışı’n tavasıydı. Sızma zeytin yağı üzerine sucuk, pastırma, kestane mantarı, hellim peyniri ve yumurta ile omlet hazırlandı, ve kısa bir süre içerisinde tava tertemiz oldu, çaylar içildi.
Öğleye doğru sıcaklık artmaya başlayınca ekip çadırları toplayarak Eskişehir’e doğru hareket etti. Meydan grubun gitmesi için sabırsızlanan kara akbabalara terk edildi…
Dr.Armağan Başlı

Bekdemir Yaylası 29/06/2014

Bekdemir Yaylası (Bilecik) 29/06/2014

Bilecik’li (Öykü Sitesi) dostlarımızın daveti üzerine, ekibimiz sabah erkenden yola çıktı. Bilecik’in güney batısında, 1200 metre rakımlı Kapaklı – Esemen bölgesinden yürüyüşe başladık. Hava serin ve kapalı; bazen de bulutlar etrafımızı tamamen kapatıyor, yürüyüş için ideal bir hava. Yoğun meşe ormanı ve arada kara çamlar. Beş km kadar yürüdükten sonra Bekdemir yaylasına ulaştık. Manzara müthiş. Aşağılarda Bilecik-Eskişehir demir yolu hayal meyal görülüyor. Bilecik ekibi hazırlıklı gelmiş. Ateşler yakıldı, köfte ve sucuklar ortaya çıktı. Yemekten sonra 1 saat kadar istirahat ve tekrar yola revan olduk. İrtifa 700 metrelere düştü. Meşeler yerini, çam, kestane ve yabani meyve ağaçlarına bıraktı. Sonunda Abbaslık köyüne yaklaştık, dönüş için minibüsümüz bizi bekliyordu. Burada yolculuk boyunca bize arkadaşlık eden çoban köpeğiyle vedalaşmak hüzünlüydü. Dostlarımızın sitesinde çay, kahve ve karpuz ikramlarından sonra Eskişehir’e döndük. [Armağan Başlı]

Katılımcılar:

Armağan Başlı, Levend Kılıç, Cengiz Çetin, Cem Girgin, Servet Hasgül, Mürşit Cemal Özcan, Onur Yazar, Önder Ercan, Ender Bekar, Hakkı Aynur, Halime Aynur, Oğuz Aşık, Fatoş Aşık, Müjdat Örs, Nuray Örs, Özlem Tandoğdu, Tarkan Aldemir, Berk Aldemir.

Aşağı Kalabak 25/05/2014

Aşağı Kalabak 25/05/2014
Armağan Başlı
Levend Kılıç
Fikret Uçar
Cem Girgin
Servet Hasgül

VİDEO’YU SEYRETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Büyük ekranda ve sesli izlemeniz önerilir… (5 Dakika)