Baglasan Durmaz!

Doğadan zevk alan, hayatın tadını çıkaran dostlar topluluğu…

Avlakkaya 10/11/2013

Çatacık Abide Ormanı Kampı ve Avlakkaya Yürüyüşü – 10/11/2013

9 KASIM 2013 Cumartesi, Bağlasan Durmaz ekibinin 5 elemanı, öğleden sonra, Eskişehir-Bolu illeri arasındaki Çatacık Ormanlarının Geyik Alanı Mevkii nin Abide Ormanlarının bulunduğu yere kamp kurmak üzere geldik. Çok az kişinin bildiği bu yer, orman denizi içinde, 150-200 metre çapında bir ada gibi. 30-40 metreye ulaşan sarıçamların en genci 200 yaşlarında, aralarında 300 yaşı bulanlar var. Geniş gövdeleri, göklere çıkan uzunluklarıyla buraların hâkimleri, yanlarındaki yeni yetme çam fidanlarına göz kulak olan, onlara kol kanat geren Anaç Anıt Ağaçlar. Alanın ortasında bir kaynak çeşmesi yorulma bilmeden şırıl şırıl akıyor, yakından geçen minik bir dereye katılıyor.
Alanın kuytu bir yerine çadırlar kuruldu, kamp ateşimiz elbirliğiyle yakıldı. Barış’ın  büyük zorluklarla getirdiği 8 kiloluk demir tava piyasaya çıktı, kızgın sızma zeytinyağı üzerinde taze istavritler, dilim palamutlar nar gibi kızardı. Orman havası iştahları kamçıladığı için geriye pek bir şey kalmadı. Odun ateşinde demlenen çay keyfinden sonra, herkese bir rehavet çöktü. Bir süre gökyüzünü, samanyolunu, binlerce göz kırpan yıldızları, gülümseyerek bize bakan Ay dedemizi doyasıya seyrettik. Gece 22 gibi çadırlara dağıldık. Isı -1,-2 civarında, çiğ taneleri fener ışığının huzmesinde kristal toz gibi ışıldayarak uçuşuyorlar.
10 KASIM 2013 Pazar, Sabah 6:00’da herkes ayakta, süratle ateş yakıldı, yine meşhur tava ile mantar, sucuk, sızma zeytinyağı ve yumurtadan oluşan omletimiz, harlı odun ateşine sürüldü, 10 dakika içinde omletimiz tıkırdamaya başladı. Aramızda iştahsız insan yok, tava tertemiz!…
Saat 9:00’da Sevgili Atamızın resminin üzerinde olduğu Türk Bayrağını asıp saygı duruşunda bulunduk ve o anı fotoğrafla ölümsüzleştirdik. Bizim küçük ekip, süratle yola çıktı ,Sakarya nehri kıyısından Gökçekaya barajı, Yenice barajı, seyrine doyum olmayan Sakar Karacaören kasabasını geçerek, Sarıcakaya üzerinden, Bursa’dan gelecek misafir grubu ve kalan ekibimizle buluşmak üzere Sakar Ilıcaya geldik.
Konuk ekiple 1.5 saat kadar süren trekking, hatıra fotoğraflarının çekilmesinden sonra, Sakar Ilıca’da termal tesislerin şifalı sularına kendimizi bıraktık.1-1.5 saatte hepimiz dinlenip kendimize geldik. Saat 14.30 gibi Sakar Ilıcanın içinde üç kadının işlettiği, minik lokantaya (Merve) gittik. İki gün önceden siparişini verdiğimiz Güveç, İç pilav ve kabak tatlısı bizleri bekliyordu. Yemeklerin tadına doyamadık, özellikle güveç harika idi, en az yiyen 2 tabak yedi. Arkadan içilen çayla gezimiz noktalandı, misafirleri başka gezilerde tekrar buluşmak üzere  Bursa’ya uğurladık (A.Başlı).

Katılımcılar :
Armağan Başlı, Levend Kılıç, Fikret Uçar, Cengiz Çetin, Cem Girgin, Barış Sütken, Semih Sargın, Mithat Tosun, Göksal Günaydın, Bülent Önal, Servet Hasgül, Ian Exby ve Cemalettin Sarar
Ayrıca “Bağlasan Durmaz” Bursa’dan Dostlarımız Ali Fuat Güven, Hüseyin Özdilek, Şükrü Akyollu ve Ali İhsan Yeşilova’yı konuk etti, Armağan abinin yukarına bahsettiği gibi çok güzel bir hafta sonu geçirdik.

 

Both comments and pings are currently closed.

One Response to “Avlakkaya 10/11/2013”

  1. Armağan Ağabeyim ellerine sağlık o güzel anları ne de güzel dile getirmişsin…